Randki gejowskie to proces poznawania partnerów tej samej płci. Jest to sposób na znalezienie potencjalnych partnerów do różnych związków, w tym przyjaźni, związków romantycznych i relacji seksualnych. Mogą być postrzegane jako sposób na poznanie własnej seksualności lub sposób na znalezienie akceptacji w społeczeństwie. Dla niektórych może to być jedno i drugie.
W tym artykule zdemaskujemy kilka mitów na temat gejowskich randek oraz podpowiemy, w jaki sposób możesz się na taką umówić.
Mity na temat gejowskich randek
Na dobry początek rozwiejmy kilka powszechnych mitów, które istnieją na temat gejowskich randek. W społeczeństwie krąży ich całkiem sporo, dlatego zajmijmy się tylko tymi, które najczęściej można usłyszeć.
Mit 1: Geje zawsze chcą od siebie seksu
To nieprawda! Geje to ludzie tacy jak wszyscy inni, mają różne zainteresowania i pragnienia. Przekonanie, że nieustannie tylko myślą o seksie jest projekcją osób, które postrzegają ich tylko w kategoriach ich seksualności. Niektórzy geje mogą chcieć seksu częściej niż inni, ale nie jest to coś, czego każdy z nich chce cały czas.
Mit 2: Geje nie chcą się ustatkować
Często słyszymy, że geje są bardziej rozwiąźli niż heteroseksualiści. Mają uprawiać seks z większą liczbą osób i nie chcą się ustatkować. To mit, ponieważ badania pokazują, że geje wchodzą w stałe związki z takim samym prawdopodobieństwem, jak heteroseksualni mężczyźni, którzy chcą małżeństwa i dzieci. W rzeczywistości wielu gejów interesuje się tym samym, czego pragną pary heteroseksualne.
Oczywiście pomysł bycia singlem przemawia do niektórych ludzi (również tych heteroseksualnych), ale mitem jest, że wszyscy geje wolą ten styl życia. Zatem gejowskie randki dla wielu naprawdę są sposobem na poszukiwanie stałego partnera.
Mit 3: Geje częściej mają choroby weneryczne
Mit, że geje są bardziej narażeni na choroby weneryczne, jest jednym z najczęstszych nieporozumień na temat homoseksualizmu. To błędne przekonanie jest podsycane przez niektóre aspekty kultury gejowskiej, takie jak seks analny i wyobrażenie (przed chwilą obalone) o rozwiązłości gejów.
Jak umówić się na randkę gejowską?
Jeżeli masz znajomych ze społeczności LGBT albo w Twojej okolicy znajdują się miejsca, w których takie osoby się spotykają, to sprawa jest dość oczywista. Możesz zapytać kogoś ze znajomych o to, by przedstawił Ci kogoś w Twoim guście albo pójść poznawać nowe osoby w gejowskim klubie lub barze. Oczywiście łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – zwłaszcza, jeżeli należysz do raczej wstydliwych albo introwertycznych osób. Jeżeli jednak chcesz poznać swojego przyszłego partnera – bez życia towarzyskiego to będzie raczej trudne!
Ale co, jeżeli nie masz takich znajomych ani nie znasz takich miejsc? W takim wypadku najlepszą metodą będzie skorzystanie z portalu randkowego, na którym można umawiać się na gej randki, takie jak na przykład Erodate. W takim serwisie będziesz mógł znaleźć osoby o tej samej orientacji seksualnej co Ty, a następnie wysłać im wiadomość, która może przerodzi się potem w spotkania „w realu”.
Jak dobrze zachować się na randce z gejem?
Jeżeli po raz pierwszy spotykasz się na randkę z innym gejem, to normalne, że będziesz czuł spory stres. Będzie to w końcu nowe doświadczenie i pewnie nie będziesz wiedział, jak się zachować. Ale spokojnie – prawdopodobnie osoba, z którą spotkałeś się na randkę będzie równie zdenerwowana co Ty! Dlatego najlepiej być sobą i starać się nie dać się za bardzo pochłonąć tym, czego myślisz, że druga osoba chce lub oczekuje.
Co prawda istnieje mnóstwo zasad etykiety, których nadal należy przestrzegać (tak samo zresztą, jak i na heteronormatywnych randkach), ale jeżeli żaden z Was nie uczyni czegoś naprawdę obraźliwego i nieczułego, to drobne faux pas najlepiej jest wybaczać. Spotykacie się na randkę w końcu po to, żeby się nawzajem poznać – a do tego najlepiej nadaje się atmosfera luźna i pełna wyrozumienia.
Jeżeli w Waszej okolicy nie ma żadnych lokali, które są przyjazne dla osób LGBT, to pierwsze spotkanie warto jest zorganizować w jakiejś spokojnej, najlepiej prywatnej przestrzeni. Na przykład w mieszkaniu któregoś z Was. W ten sposób darujecie sobie niepokoje związane z publicznym pokazaniem się razem, co – niestety – nadal może się wiązać z przykrymi uwagami albo innymi formami dyskryminacji. Pierwsza randka to i tak dość stresująca sytuacja, dlatego warto zapewnić sobie jak najwięcej komfortu.