Psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra to trzy różne zawody zajmujące się szeroko pojętym wsparciem zdrowia psychicznego.
Nie każdy wie jednak, czym się one od siebie różnią i do kogo najlepiej udać się po pomoc.
Kim jest psychiatra, kim psycholog, a kim psychoterapeuta?
Psychiatra jest lekarzem, a więc jako jedyny przedstawiciel zawodów zajmujących się zdrowiem psychicznym ma prawo do przepisywania leków oraz do diagnozowania chorób psychicznych. Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne.
Może zajmować się poradnictwem psychologicznym. Psychoterapeuta jest zaś osobą, która posiada wykształcenie wyższe z zakresu nauk społecznych oraz ukończyła wybraną szkołę psychoterapii. W praktyce, bardzo często jest tak, że psychoterapeuci są jednocześnie psychologami. Nierzadko zdarza się również tak, że psychiatra zostaje psychoterapeutą. Na pozór wydaje się to nieco skomplikowane, ale wcale takie nie jest.
Do kogo należy udać się po wsparcie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy udać się ze swoim problemem do psychiatry, do psychologa, czy też może do psychoterapeuty. Odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Jeśli podejrzewamy u siebie jakąś chorobę psychiczną, taką jak na przykład depresja, najlepiej udać się do psychiatry.
W razie konieczności, zaleci on także konsultację psychoterapeutyczną. Osoby, które od razu wiedzą, że zależy im na terapii, mogą udać się do psychoterapeuty. Poradnictwo psychologiczne może zaś wystarczyć w jakimś nagłym kryzysie, na przykład gdy straciliśmy pracę. Należy mieć na uwadze to, że psycholog który nie ukończył szkoły psychoterapeutycznej nie posiada uprawnień do prowadzenia psychoterapii.