Pluskwy w domu są trudne do usunięcia. Wiedząc, że pojawiły się w mieszkaniu, trzeba wybrać skuteczne metody zwalczania, jak np.: wymrażanie Cryonite lub zamgławianie na zimno.
W jaki sposób pluskwy pojawiają się w domu?
Można przynieść pluskwy do domu na ubraniach czy w bagażach. Przemieszczają się też po ścianach, wchodząc oknami, drzwiami i zakamarkami, również od sąsiadów. Mogą się dostać niezabezpieczoną kratką wentylacyjną czy przez szpary przy uszczelkach drzwiowych i okiennych. Długo mogą być niewidoczne, ponieważ żerują w nocy.
Kiedy już dostaną się do mieszkania, trudno się ich pozbyć. Warto więc podejmować działania prewencyjne jak częste pranie pościeli oraz zabezpieczenie mieszkania poprzez założenie moskitiery na okna lub wlot wentylacyjny. Zaleca się także uszczelnienie wszelkich szpar w ścianach sąsiadujących z innymi mieszkaniami. Warto też od czasu do czasu robić dokładny ogląd łóżka i materacy, w których najczęsciej można spotkać pluskwy i ich jaja. Przeczytaj tutaj jak wyglądają pluskwy i skąd biorą się w mieszkaniach. W razie pojawienia się insektów reaguj natychmiast.
Jak usunąć pluskwy domowe?
Zwalczanie pluskiew wymaga współpracy domownika i specjalisty. By skutecznie pozbyć się tych insektów należy wybrać profesjonalny zabieg dezynsekcji, a wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie. Jednym z najbardziej rekomendowych sposobów usunięcia pluskwy domowej jest wymrażanie Cryonite, czyli dezynsekcja termiczna. Insekty nie są bowiem odporne na niską temperaturę, która sięga -78 st. C. Metoda jest niezwykle skuteczna. Wśród głównych zalet wymienia się m.in.:
- bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt domowych,
- szybkość i efektywność,
- oszczędność wydatków i czasu,
- ekologiczność – dezynsekcja bez chemii.
Wymrażanie pluskiew Cryonite cieszy się dużą populanością, ponieważ w większości przypadków pomaga zwalczyć insekty za pierwszym razem. Innym, często wybieranym zabiegiem jest też zamgławianie na zimno środkiem biobójczym, inaczej zwane też zamgławianiem ULV. Skutecznie zabija pluskwy, jednak konieczne jest wykonanie serii zabiegów – średnio 2-3. Zaletą zamgławiania jest to, że mikroskopijnej wielkości kropelki docierają do zakamarków, w których kryją się pasożyty. Zamgławianie można stosować także w połączeniu z wymrażaniem Cryonite, czyli w ramach tzw. metody IPM, co jest szczególnie polecane, ponieważ jeszcze bardziej zwiększa skuteczność dezynsekcji. Alterantywą dla zamgławiania w ramach metody IPM może być oprysk.
Należy jednak pamiętać, że poza samym zabiegiem i odpowiednim przygotowaniem mieszkania do dezysnekcji, istotne jest także zabezpieczenie mieszkania przed nawrotem szkodników, czyli wdrożenie zaleceń pozabiegowych.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Pluskwy mogą kryć się w łóżkach, fotelach, dywanach, meblach, schowkach, ramach obrazów, listwach przypodłogowych, obudowach gniazdek elektrycznych etc. Dobrze wiedzieć, jak wygląda pluskwa domowa i być czujnym. Pluskwy co prawda nie przenoszą chorób, ale ich obecność jest nieprzyjemna dla człowieka, głównie ze względu na ugryziena. Od ukąszenia pluskiew często powstają ślady. Może wystąpić swędzenie, mniejsze lub większe zaczerwienienie, rumień, a nawet reakcja alergiczna. Choć nie u każdego widoczne są ślady. Jeżeli jednak się pojawiają, to są zazwyczaj ułożone w linii prostej lub w skupisku układającym się w kształt trójkąta.