Jak często należy badać wzrok?
Badanie wzroku- wszystko, co musisz wiedzieć.
Wzrok to niezwykle ważna zdolność w naszym życiu, dzięki któremu jesteśmy w stanie doświadczyć otaczający nas świat, warto więc odpowiednio o niego zadbać. Badanie wzroku jest jednym z najczęstszych badań podstawowych, które jest przynajmniej kilkukrotnie wykonywane w ciągu życia człowieka. I słusznie, wzrok bardzo szybko może się znacznie pogorszyć tym bardziej w naszych czasach, gdzie większość z nas na co dzień spędza dużo czasu przed ekranami swoich telefonów, komputerów oraz telewizorów. Wczesne wykrycie wady wzroku może być zbawienne, w sytuacji, gdy mamy tendencję do szybko pogarszającego się zmysłu widzenia, a dowiedzieć się tego możemy jedynie dzięki specjalistycznemu badaniu. Jak więc wygląda badanie wzroku i kiedy należy je przeprowadzić? Jak często należy kontrolować stan swoich oczu, aby być na bieżąco oraz jakiego typu sprzęt używa się podczas badania? Na te pytania właśnie postaramy się wam odpowiedzieć w poniższym tekście.
Podstawowe badanie wzroku u okulisty zazwyczaj ma podobny schemat, mimo że poszczególne etapy z użyciem specjalistycznego sprzętu mogą różnić się kolejnością. Lekarz prowadzący badanie zaczyna od przeprowadzenia wywiadu, na temat stylu życia pacjenta, przebytych chorób, schorzeń, które występują w rodzinie itp., biorąc pod uwagę czynniki, które miałyby wpływ na jakość wzroku. Możliwe, że obecne dolegliwości mogą mieć wpływ na wzrok w przyszłości. Jeżeli badany nosi okulary, powinien koniecznie zabrać je ze sobą na wizytę, okulista sprawdzi, czy są właściwie dobrane.
Pierwszym badaniem, jakie może być przeprowadzone, jest użycie refraktometru i polega ono na ułożeniu podbródka na podpórce i jednoczesne zajrzenie w głąb urządzenia, gdzie pojawia się światło lub obrazy. Refraktometr ma za zadanie określić moc soczewki, która jest potrzebna do skupienia na siatkówce, w tylnej części oka, dzięki czemu można określić wielkość wady wzroku, ale badanie z wykorzystaniem refraktometru nie wystarczy, aby wydać stosowną receptę. Gabinet, w którym przeprowadzane jest badanie może posiadać także retinoskop, który może być stosowany zamiennie z refraktometrem, ponieważ bada to samo, tylko w nieco inny sposób. Kolejnym etapem jest sprawdzenie ostrości wzroku, w tym celu pacjent czyta litery i znaki różnej wielkości z planszy na odległość. Na podstawie tego, można określić przybliżoną ocenę wzroku. Podczas badania wzroku zostanie przeprowadzona jeszcze tonometria, czyli sposób na sprawdzenie ciśnienia w oku za pomocą podmuchu powietrza, któremu oko się opiera. Na tej podstawie określane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe, co pozwala na wczesne wykrycie chorób oczu. Następnym etapem jest badanie w lampie szczelinowej, mające za zadanie sprawdzić ewentualne uszkodzenia gałki ocznej oraz badanie pola widzenia, które określa ewentualne ubytki w nim.
Częstotliwość badania wzroku jest kwestią indywidualną i zależy od wieku oraz kondycji naszych oczu. Teoretycznie powinno się badać wzrok raz na dwa lata u osób dorosłych, które nie mają problemu ze wzrokiem, natomiast noszący okulary lub soczewki powinni raz w roku umówić się na wizytę. U osób starszych także zalecane są coroczne wizyty okulistyczne, w celu sprawdzenia jakości wzroku. Regularne profilaktyczne wizyty to większa szansa na wczesne wykrycie wady oraz korekcję wzroku, nie należy więc bagatelizować tej kwestii, ponieważ wzrok jest niezwykle istotny w naszym życiu. Jeżeli szukasz sprawdzonego okulisty w Łodzi, aby umówić się na kontrolną wizytę i sprawdzić jakość swojego wzroku koniecznie sprawdź naszych specjalistów w placówkach Medyceusz. Gwarantujemy najwyższą jakość usług dzięki naszemu doświadczonemu zespołowi z wieloletnim stażem.