Możemy pomyśleć, że bycie upartym to zaleta, na przykład kiedy ktoś jest zbyt uparty, by pozwolić na przejęcie jego firmy. Jednak w mniej dramatycznych okolicznościach nasz upór może wyrządzić w pracy więcej szkody niż pożytku. Wytrwałość i upór nie są tym samym. Niestety, często są ze sobą mylone.
Wytrwała osoba nie podda się i będzie dalej próbować różnych sposobów, dopóki nie znajdzie takiego, który działa. W ten sposób jest solidnym pracownikiem, na którym można polegać, że wykona powierzone mu zadania z sukcesem. Takie osoby oceniane są zwykle przez współpracowników jako wartościowe, niekonfliktowe i godne zaufania.
Uparta osoba też się nie podda i będzie kontynuować swoje działania – tylko nigdy nie zmieni metody. Będzie postępować ciągle tak samo, nawet po tym, gdy zda sobie sprawę, że wybrała metodę nieskuteczną lub po prostu głupią. Upór to odmowa dostosowania się do okoliczności. Taki człowiek trzyma się kurczowo poniesionych kosztów i tym uzasadnia kontynuowanie swoich działań. Przez to często jako pracownika charakteryzuje go niezdolność do pracy z innymi lub przyjmowania wskazówek i jakiekolwiek feedbacku.
Być może bycie upartym to część naszej naturalnej osobowości, ale częściej taki przerost ego rozwija się na przestrzeni lat. Jeśli nie jesteśmy osobami narcystycznymi, powinniśmy umieć przyjmować krytykę i korygować nasze postępowanie. Dlatego warto wyzbyć się wadliwych przyzwyczajeń jak najszybciej.
Rezygnacja z danego działania lub zmiana sposobu działania na inny nie oznaczają porażki i nie są powodem do wstydu. Nie bójmy się zmienić swojej taktyki, jeśli coś, co próbujemy zrobić nam nie wychodzi.
Wszyscy powinniśmy ufać we własne możliwości i polegać na swojej wiedzy i doświadczeniu, ale trzeba też umieć rozpoznać, kiedy zrobiliśmy błąd lub ktoś zasugeruje nam lepszy pomysł. Jeśli będziemy bardziej elastyczni, łatwiej będziemy rozwiązywać problemy, zarówno w pracy, jak i w domu. Psychologia dowodzi, że eksperymentowanie może okazać się bardzo przydatne i wyłonić lepszy sposób działania. Jeśli jest to możliwe, zawsze wypróbujmy przynajmniej dwie metody i porównajmy ich skuteczność. W ten sposób zachowamy otwarty umysł i całe życie będziemy zdolni do nauki i doskonalenia.
Jedna z najgorszych cech. Mam wrażenie, że wraz z wiekiem się ona nasila.